Sari la conținut

Manchester City, record de goluri după victoria din derby-ul cu Manchester United


Ellement.

Postări Recomandate

Manchester City

Manchester City are un nou sezon de excepţie şi este la un pas de al doilea titlu consecutiv în Premier League după victoria cu 2-0 din derby-ul cu Manchester United, de marţi.

"Cetăţenii" au bătut recordul de goluri marcate într-un sezon de o formaţie din Anglia. Au înscris deja 157 de goluri, în toate competiţiile, şi şi-au depăşit propriul record, stabilit în 2014.

Manchester City va cuceri al şaselea titlu din istorie dacă va câştiga pe linie în ultimele trei etape.

"Mai avem nevoie de trei victorii. Nu trebuie să ne aşteptăm ca Liverpool să mai piardă puncte. Am avut răbdare (n.r. în meciul cu Manchester United) chiar dacă nu am început bine, însă la acest nivel se poate întâmpla. Am rămas calmi, ne-am apărat bine, iar în repriza a doua ne-am creat ocazii şi am marcat", a declarat fundaşul lui City, belgianul Vincent Kompany.

Manchester City a cucerit deja Cupa Ligii Angliei şi se află şi în finala Cupei Angliei, unde o va înfrunta pe Watford. Din Liga Campionilor a fost eliminată de Tottenham, din sferturile de finală.

Manchester City a acumulat 89 de puncte după primele 35 de etape disputate în Premier League. Liverpool a căzut pe poziția secundă, cu 88 de puncte.

Cu cine mai are de jucat Manchester City în acest sezon din Premier League

-cu Burnley (deplasare)
-cu Leicester (acasă)
-cu Brighton (deplasare)

Cu cine mai are de jucat Liverpool în acest sezon din Premier League

-cu Huddersfield (acasă)
-cu Newcastle (deplasare)
-cu Wolverhampton (acasă)

Cifre groaznice pentru rivala Manchester United
Rivala Manchester United a ajuns la 50 de goluri primite în campionat pentru a doua oară în ultimii 40 de ani.

United nu a mai înscris un gol de 4 ore şi 40 de minute. Elevii lui Solskjaer nu au marcat dintr-o fază cursivă de atac (excluzând penalty-uri sau faze fixe) de 8 ore şi 47 de minute.

sursa: digisport.ro

RETRAS !

                                                                                                                                                                            

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui. Also by continuing using this website you agree with the Terms of Use and Privacy Policy.