Sari la conținut

De trei zile, cartiere din Ploiești au interdicție la apa de la robinet. Reacția Apa Nova


Killer3

Postări Recomandate

Pentru a treia zi la rând în mai multe cartiere din Ploieşti se menţine interdicţia de a consuma apa de la robinet, după ce o conductă magistrală s-a spart.
Direcţia de Sănătate Publică Prahova aşteaptă rezultatul analizelor microbiolgice în urma probelor recoltate pentru a afla dacă apa de la robinet este periculoasă ori nu.

Abia marți va primi rezultatele, aşa că până atunci oamenii au la dispoziţie cisterne de unde se pot aproviziona.

Localnic: "Era maro, închisă la culoare. M-am şi speriat. Și apa la toaletă, şi asta."

Localnică: "Era foarte neagră, foarte urâtă. Ne-am dus repede şi am cumpărat bidoane, ce să facem, trebuie să luăm medicamente să bem apă."

Mai bine de 30 de mii de oameni din zona de Nord a Ploiestului s-au trezit că la robinete curge apa cu rugină şi pământ. Unii au sunat imediat la dispeceratul primăriei şi s-au plâns de situaţie. Alţii au mers ţintă la magazine pentru a cumpăra apă plată. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui. Also by continuing using this website you agree with the Terms of Use and Privacy Policy.