Sari la conținut

"Copilul cu 3000 de euro pe lună”, trauma lui Florentin Matei. Cum a caracterizat noul transfer al FCSB-ului perioada în care era un junior plătit regeşte


kenveloo-

Postări Recomandate

"Copilul cu 3000 de euro pe lună”, trauma lui Florentin Matei. Cum a caracterizat noul transfer al FCSB-ului perioada în care era un junior plătit regeşte

La nici 26 de ani, Florentin Matei revine la clubul finanţat de Gigi Becali. Mijlocaşul de creaţie a avut experienţe în Ucraina, Croaţia, a încercat şi lumea arabă, iar acum revine la clubul care l-a aruncat în fotbalul mare. În 2010, pe când avea 17 ani, Matei era văzut drept unul dintre cei mai valoroşi tineri fotbalişti ai FCSB-ului. 


Din acest motiv, Gigi Becali a încercat să îl securizeze şi i-a oferit un salariu uriaş pentru un junior, 3000 de euro pe lună plus un bonus la semnătură de 75.000 de euro. Cu toate acestea, Matei nu a rezistat prea mult şi, după apariţii meteorice în lotul echipei mari, a fost pus pe liber.

Perioada junioratului a devenit un soi de marcă înregistrată pentru Matei, cel care este cunoscut de majoritatea microbiştilor români drept ”copilul cu 3000 de euro pe lună”. Într-un interviu acordat ProSport în 2015, pe când era unul dintre cei mai buni jucători din Ucraina în tricoul lui Volyn Luţk, Matei îşi expunea punctul de vedere.

”S-a făcut prea mare tam-tam că aveam eu 3000 de euro pe lună. Să ştiţi că după ce am plecat eu, la un an-doi, toată grupa de jucători născuţi în 1995 avea fotbalişti cu salarii de 2500-3000 de euro. Atunci se vorbea numai despre salariul meu, deja eram <ăla cu 3000 pe lună> nu mai eram jucător de fotbal. Parcă aveam 5 milioane! În Europa se câştigă 3000 pe lună la 14-15 ani. Asta a fost, doar Dumnezeu ştie viitorul fiecăruia dintre noi”, a spus Florentin Matei.

sursa: prosport.ro

b_350_20_121217_121217_E76336_E76336.png

Pentru orice problemă în legătură cu forumul / servere mă poţi contacta pe STEAM sau pe TeamSpeak unde mă găseşti online 24/24.

fb.pngyt.pngins.pnggt.pngsteam.png

type-460x42_cborder-AB4826_ctop-121217_c

76561198343413989.pngAddFriend.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui. Also by continuing using this website you agree with the Terms of Use and Privacy Policy.