Sari la conținut

« Microsoft Edge primeste un mod Internet Explorer » ASUS GTX 1660Ti – rezultate din jocuri, temperatura si concluzii


case

Postări Recomandate

     Am realizat un build doar din componente ASUS pe care o sa vi-l prezint mai tarziu. Cand l-am asamblat am primit componente interesante printre care si acest GTX 1660Ti proaspat lansat. M-am jucat putin cu sistemul si am decis sa va prezint performantele acestei placi video in gaming.

 

     Sistemul alcatuit de mine impreuna cu ASUS este format din urmatoarele componente:

  • Procesor i9 9700K – 1999 lei la PC Garage
  • GTX 1660Ti – 1756 lei la PC Garage
  • Placa de baza ASUS TUF Z390 Pro Gaming – 841 lei la PC Garage
  • Sursa ASUS Thor 850W – 1266 lei la PC Garage
  • 16GB RAM ASUS TUF by ADATA
  • Carcasa ASUS by IN WIN

 

     Pentru inceput vreau sa va vorbesc strict de placa video, iar maine o sa va prezint placa de baza. Asadar, am realizat cateva teste in jocuri populare si am incercat sa vad cat de bine se descurca pe rezolutie 2K, fara nici o limitare din partea procesorului, caci este destul de puternic.

 

ASUS STRIX GTX 1660 TI (1) ASUS STRIX GTX 1660 TI (4) ASUS STRIX GTX 1660 TI (3)

 

     Pe scurt, noua serie de placi video de la Nvidia, GTX 16, este un refresh adus generatiei GTX 10, insa cu mici elemente pe care le regasim si pe noile placi RTX 20. Din pacate aceste modele nu ofera si tehnologia Ray Tracing la pachet.

     GTX 16 este o serie entry-mid range cu putin mai buna decat GTX 10. Asa ca daca vrei sa-ti cumperi o placa video din acest segment poti sa uiti de seria GTX 10 si sa te orientezi catre ceea ce iti prezint acum.

 

Lo7sDqu.png

 

     Temperaturile obtinute de placa video in idle si in load sunt de 30 de grade si respectiv 68 de grade in sarcina. Aceste valori pot fi diferite in functie de carcasa, airflow sau temperatura ambientala. Insa sistemul de racire pe care eu l-am vazut pe aceasta placa este foarte bine realizat. Placa este solida si are ventilatoare puternice, dar nu foarte galagioase.

Rezultatele mi se par spectaculoase tinand cont ca vorbim de rezolutie 2K si setari duse la maxim. Pe un monitor Full HD lucrurile vor sta si mai bine, insa acum mai toata lumea utilizeaza monitoare 2K si cam acesta va fi standardul.

 

 

" Varianta ajunsa la mine costa la PC Garage 1756 lei. " - GABRIEL pentru arenait.ro

 

 

  • Like 1

" Beneath this mask there is more than flash.

Beneath this mask there is an idea, and ideas are bulletproof. "

"“I was silent, but I was not blind.”

JrydLpv.gif

www.usp.ro

Discord: case#6459

My servers & USP SERVERS:

b_350_20_323957_202743_f19a15_111111.png

b_350_20_323957_202743_f19a15_111111.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • case a blocat acest topic
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui. Also by continuing using this website you agree with the Terms of Use and Privacy Policy.