Sari la conținut

Momentul în care jucătorii au ignorat indicațiile lui Mourinho: "N-am făcut nimic din ce ne-a cerut"


TheRedX

Postări Recomandate

Jose Mourinho a început să-și clădească reputația pe vremea când era pe banca celor de la FC Porto, însă foștii săi elevi de la acea vreme au dezvăluit că nu tot timpul urmau indicațiile sale, cu toate că portughezul este recunoscut drept unul dintre cei mai aprigi și stricți tehnicieni.. 

ZThiYjE5MGEyMGFmZDNiYTM5ZWExOWEzODdlZWRl

Unul dintre momente este grăitor și s-a petrecut la returul optimilor Champions League, Manchester United - FC Porto 1-1. Costinha a marcat golul egalizator al portughezilor și nu numai că a eliminat Manchester United din Champions League, ci chiar a contrubuit la schimbarea istoriei fotbalului european, așa cum precizează publicația Goal.

Mai mult, acel meci din martie 2004 l-a transformat pe Mourinho într-un "star mondial", conform sursei citte. El câștigase deja Cupa UEFA cu FC Porto, cu un an mai devreme, dar acela a fost momentul în care portughezul a pășit practic pe scena mondială, când l-a răpus pe marele Sir Alex Ferguson chiar pe terenul acestuia din urmă.

Pe lângă faptul că jucătorii nu au respectat prea bine indicațiile, Mourinho s-a supărat când Benni McCarthy a decis să execute lovitura liberă în urma căreia portarul Tim Howard a scăpat mingea în fața lui Costinha, care a trimis în poartă. Mourinho dorea ca Ricardo Fernandes să bată acea lovitură liberă din minutul 90.

Momentul în care jucătorii nu au respectat indicațiile lui Mourinho
"Îmi amintesc că, în acel moment, nu am făcut nimic din ce ne-a cerut Mourinho. Nimic din ce am făcut nu era planificat de Mourinho. Antrenorul te poate pregăti perfect pentru meciuri, dar sunt momente când jucătorii schimbă lucrurile din proprie inițiativă într-un mod bun.

 

 

sursa : digisport.ro

                                                           

                                                           ꜱᴛᴇᴀᴍ | ɪɴꜱᴛᴀɢʀᴀᴍ | ᴅɪꜱᴄᴏʀᴅ | ʏᴏᴜᴛᴜʙᴇ | ᴛɪᴋᴛᴏᴋ                                                                               ‎

‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎v1.png

                                               giphy.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

      

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui. Also by continuing using this website you agree with the Terms of Use and Privacy Policy.