Sari la conținut

Columbianul Egan Bernal a câştigat Turul Franţei 2019 la numai 22 de ani.


Wappy

Postări Recomandate

Egan Bernal şi-a conservat tricoul galben în ultima etapă din Alpi, astfel că duminică, la startul etapei, a sărbători câştigarea titlului, alături de ceilalţi coechipieri. El a adus şi primul titlu din istorie pentru Columbia în Turul Franţei.

 

„Este incredibil, uluitor, îmi găsesc greu cuvintele. Am nevoie de câteva zile pentru a-mi reveni şi a înţelege această performanţă. Este o zi copleşitoare. La linia de final m-a aşteptat familia, sunt fericit, nu pot să descriu ceea ce simt. Columbia merita şi Turul Franţei şi sunt mândru că sunt primul care câştig aici”, au fost primele reacţii ale lui Egan Bernal după ce s-a impus în Turul Franţei.

Ultima etapă s-a încheiat la sprint. Caleb Ewan (Lotto Soudal) a fost cel mai rapid pe Champs-Elysees şi a închis lista câştigătorilor în 2019.

 

Top 10 clasament general

1. Egan Bernal (Team Ineos) - 82H 57' 00''
2. Geraint Thomas (Team Ineos) - 82H 58' 11''
3. Steven Kruijswijk (Team Jumbo-Visma) - 82H 58' 31''
4. Emanuel Buchmann (Bora-Hansbrohe) - 82H 58' 56''
5. Julian Alaphilippe (Deceunick-Quick-Step) - 83H 01' 05''
6. Mikel Landa Meana (Movistar Team) - 83H 01' 23''
7. Rigoberto Uran (EF Education First) - 83H 02' 15''
8. Naira Quintana (Movistar Team) - 83H 02' 30''
9. Alejandro Valverde (Movistar Team) - 83H 03' 12''
10. Warren Barguil (Team Arkea-Samsic) - 83H 04' 32''

 

Imaginea articolului Columbianul Egan Bernal a câÅtigat Turul FranÅ£ei 2019 la numai 22 de ani

sursa: mediafax

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Awny a blocat acest topic
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui. Also by continuing using this website you agree with the Terms of Use and Privacy Policy.