Sari la conținut

[USP]Corsair pregătește un SSD pentru AM5 cu viteze de până la 10.000MB/s


Ghostica

Postări Recomandate

Corsair a prezentat  un SSD nou-nouț care va fi pregătit pentru platforma AM5 de la AMD. Acesta se numește MP700 și vine în format M.2. Folosește magistrala PCIe 5.0 pentru conectare și producătorul susține că vitezele acestuia vor pune la respect toate modelele precedente. Chiar dacă în acest moment nu au oferit mai multe detalii, am primit niște numere de performanță.

Conform acestora, Corsair MP700 atinge viteze amețitoare de 10.000MB/s la citire și 9.500MB/s la scriere. De ținut minte totuși că aceste viteze pot varia în funcție de model, scenariul de utilizare și desigur, platforma pe care va fi montat SSD-ul. Vitezele extrem de mari pot fi atinse pe PCIe 5.0, adică pe Intel 12th Gen Alder Lake și pe viitoarele Ryzen 7000 de la AMD.

 

spacer.png\

 

Specificațiile noului SSD includ un controller Phison high-end care a ajuns deja la cea de-a cincea generație. Partea și mai interesantă este că la 10.000MB/s, Corsair MP700 nu folosește la maxim capacitatea controller-ului de memorie, producătorul a dat niște cifre mai mici decât maximul absolut pe care-l poate atinge SSD-ul, fie nu vrea să forțeze controller-ul. Asta din urmă variantă ar fi validă în condițiile în care temperaturile ar putea fi mult mai mari dacă această componentă atinge 100% load.

 

Spoiler

SURSA:ZONAIT.RO

 

                                                                                                                       Va pupa Ghostica!

 

                                connect go.usp.ro

 

                               connect arena.usp.ro

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Inserat ca text bogat.   Lipiți ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost restaurat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui. Also by continuing using this website you agree with the Terms of Use and Privacy Policy.