Sari la conținut

Imbunatatire GO | Informatii Utile


BogdanLord

Postări Recomandate

                                                                                                                                                                                        logo_2.png




                         
[0] - Cateva cuvinte (propozitii) frumoase de revenire.
                  Hai salut, nu am mai scris de ceva timp lung pe forum si asa am decis sa citesc mai tot ce s-a intamplat in ultima vreme pe acest forum muncit. Am decis sa vin cu niste idei, mai bine spus 'idei' legate de server ca jucatorii sa aiba un joc placut la noi pe server fara sa se enerveze sau sa injure random alti jucatori. Am vazut tot mai multe update-uri pe acest server, care intr-un fel ma atrag sa ma joc si unele nu. Cum m-am retras din a mai fi 'Manager' pe server, doresc ca adminii totusi sa-si faca treaba si sa ofere gag/mute/ban la momentul potrivit, nu sa stam si sa trecem cu 'urechea' peste ce s-a spus sau cu 'vederea' peste ce s-a scris pe chat. Cum recent am fost injurat de morti si toate cele, speram sa primesc o mica aparare din partea unora, dar in fine. M-am informat putin despre cateva lucruri pentru a imbunatatii server-ul, dar totusi nu depinde de mine, acum eu doar spun niste lucruri descoperite de mine. 

         

 

 

                           [1] - Imbunatatire GO.USP.RO

  1.    Am auzit despre flood si toate chestiile cu lag, am incercat si eu sa rezolv cate ceva cand se intampla asta, deci propun ca orice care cauzeaza lag (efecte, VIP, sunete, etc.) sa fie dezactivate in timpul problemei asteia.
  2.   Aici (!shop -> hitsounds -> 1.2.3.) sa se scoata hitsound-ul acela ca atunci cand dai cu grenada sa stii ca e cineva dupa perete, mai exact sa nu mai fie niciun hitsound la grenada.
  3.   La 20 de playeri se misca putin mai greu server-ul cat si pc-ul meu mai nou, zic ca sa fie scoase 'Neon' de la VIP de la 20-25 playeri in sus, deoarece cauzeaza mult lag pt. ca nu este optimizat si multi vin sa dea '!viptest'.
  4.   Abuz mare de 'Sank Sounds' din partea celor care nu au cumparat VIP-ul sau si cei care il au cumparat. Zic sa treaca sunetele la VIP 3 si sa poata fi accesate doar de cei care au VIP 3 si nu VIP-TEST.
  5.   (O idee mai bizara) sa fie un BOT care asculta voice-chat-urile simultan deoarece sunt prea multe injuraturi pe voicechat, iar adminii nu se prea ocupa de ei (BOT-ul sa anunte adminilor printr-o comanda ca 'x' said 'f**k' sau si pe romana ar fi o idee, dar probabil mai greu de script).




                
    [2] - Informatii utile pentru GO.USP.RO

                   1.  Am citit si m-am informat de pe net pentru niste anti-cheaturi propuse pentru sistemul de detectare la VAC si am impresia ca o putem lua inainte pe server-ul nostru implementand in anti-cheat daca nu detecteaza schimbari celor care nu au prime urmatoarele:
   1.   {

     1. AimAngles.x = atanf(delta.z / hyp) * 57.295779513082f - PunchAngs.x * Pitch);
     
2. AimAngles.y = atanf(delta.y / delta.x) * 57.295779513082f - PunchAngs.y * Yaw);
}

  2. {

float MiscFunctions::GetRandomFloat(float min, float max)
{
    random_device Random;
    mt19937 RandomGen(Random());
    uniform_real<float> Randomdistribute(min, max);
    return Randomdistribute(RandomGen);
}
 
Vec3_t MiscFunctions::CalcAngle(Vec3_t PlayerPos, Vec3_t EnemyPos, Vec3_t PunchAngs, Vec3_t VecViewOrigin)
{
    Vec3_t AimAngles;
    Vec3_t delta = { (PlayerPos.x - EnemyPos.x), (PlayerPos.y - EnemyPos.y), ((PlayerPos.z + VecViewOrigin.z) - EnemyPos.z) };
    float hyp = sqrt(delta.x * delta.x + delta.y * delta.y);
    AimAngles.x = atanf(delta.z / hyp) * 57.295779513082f - PunchAngs.x * MiscToolbox.GetRandomFloat(PitchMinPunch, PitchMaxPunch);
    AimAngles.y = atanf(delta.y / delta.x) * 57.295779513082f - PunchAngs.y * MiscToolbox.GetRandomFloat(YawMinPunch, YawMaxPunch);
    AimAngles.z = 0.0f;
    if (delta.x >= 0.0)
    {
        AimAngles.y += 180.0f;
    }
    return AimAngles;
}

   }
                 In mare parte, mai sus apar niste comenzi in C++ pentru anumite programe care au SPIN-Bot, acestea sunt comenzile care multe programe au spinbot si pozitioneaza vederea caracterului, nu cred ca este asa de greu sa fie implementata in
anticheat cat sa detecteze 'pitch si yaw' la caracter (random 50-60).
                2.  Un bot care sa supravegheze si sa intre atunci cand nu e niciun admin conectat pe server ca atunci cand cineva foloseste 1 cuvant vulgar automat sa i se acorde gag pentru 5 minute.




                    [3] - Final
          
Deci cam atatea am avut de sugerat pe astazi, dar daca imi mai vine ceva in cap pe parcurs ori dau edit ori reply la acest topic mirobolant 🙂. Toate cele bune, respect all ✌️


 

 

Editat de BogdanLord
  • Like 4
  • Love 1

         P𝖔𝖙 𝖘𝖆 𝖙𝖊 𝖋𝖆𝖈 𝖇𝖚𝖈𝖆ț𝖊𝖑𝖊, d𝖚𝖕𝖆 𝖘𝖆 𝖑𝖊 𝖉𝖊𝖆𝖑𝖆𝖗𝖊𝖘𝖈 𝕵𝖔𝖈 𝖉𝖊 𝖌𝖑𝖊𝖟𝖓𝖊, 𝖛𝖊𝖗𝖘𝖚' 𝖈𝖍𝖎𝖓𝖊𝖟𝖊𝖘𝖈 𝕮𝖆𝖗𝖆𝖈𝖙𝖊𝖗𝖚' 𝖙𝖆𝖚 𝖑𝖎𝖕𝖘𝖊𝖘𝖙𝖊, 𝖋𝖗𝖆𝖙𝖎𝖎 𝖙𝖆𝖎 𝖙𝖊 𝖕𝖆𝖗𝖆𝖘𝖊𝖘𝖈 𝕱𝖆𝖈 𝖕𝖚𝖑𝖆 𝖒𝖆𝖗𝖊, 𝖕𝖆𝖓𝖆 𝖛𝖎𝖓 ș𝖎-𝖎 𝖕𝖔𝖙𝖔𝖑𝖊𝖘𝖈 P𝖊𝖓𝖙𝖗𝖚 𝖒𝖎𝖓𝖊 𝖊ș𝖙𝖎 𝖈𝖆𝖉𝖆𝖛𝖗𝖚, 𝖒𝖔𝖗𝖙𝖎𝖎 𝖓𝖚 𝖘𝖊 𝖕𝖔𝖒𝖊𝖓𝖊𝖘𝖈 𝕹𝖚 𝖊ș𝖙𝖎 𝖕𝖚𝖑𝖆, 𝖇𝖗𝖔, 𝖊ș𝖙𝖎 𝖕𝖔𝖕𝖔𝖓𝖊ț  ” - Ian - Tiki Taka
#Peace ✌️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 [1]  1. Pro

        2. Contra,de asta iti consumi creditele,nu vad o problema in asta.

        3.Pro se fie scos neon-ul la !viptest, la vip cumparat ar putea fi lasat, puteam ruga noi persoanele cu vip sa-l dezactiveze daca e vreo problema cu lagul

       4. Pro sa fie lasata la vip sunetele dar si la vip 1,2 si 3 nu doar la 3 cum a spus Bogdan

 

[2] Pro.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt pro cu majoritatea ideeilor, infara de:

-Chestia cu botu si injuraturile, asta cred ca e imposibil nu cred ca exista sau sa poti face un bot sa asculte injuraturile.SI pana la urma mie nu mi se pare ok, ca sa ii se acorde gag/mute atunci cand zile (p**a, p***a etc) sa ii se dea atunci cand injura sau jigneste pe cineva sau serverul etc.Nu suntem in comunism si jocul e +16 

 

-Anticheat-ul daca nu este extern facut nu are cum sa faca fata la codurile care sunt facute acum, astea premium.(adica sa fie facut de cineva care chiar se pricepe si stie cu ce se mananca codurile).Si nu poti sa dai ban la unu ca se invarte repede sau chestii de genul.Cel putin eu asa gandesc.

 

BTW: Vreau si eu sa propun sa fie o campanie admini care nu necisita ore:

-Sa aiba minim 16 ani

-Sa aiba peste 1000 de ore in cs

-Sa aiba contul de steam public(optional daca vreti sa puneti)

Editat de blec ❤
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, blec ❤ a spus:

-Sa aiba peste 1000 de ore in cs

Proooo s-a mai spus asta de multe ori as zice chiar si 1500 de ore

Acum 15 minute, blec ❤ a spus:

Sa aiba minim 16 ani

Hmm ar fi o idee,acum Angrry decide dar eu sunt pro

  • Like 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pro la toate mai puțin aia cu botul, cred ca e un plug-in destul de complicat. Steamul are asa ceva am văzut. Am zis de nu știu câte ori sa se schimbe regulamentul cu helper la minim 1000 de ore, și pe lângă asta ar trebui respectat regulamentul, cum ar fi:

-cerere de up la 30 de zile (pe lângă cele 30 de ore), nu ai helper de 2 săptămâni și vrei up.

-înainte erau un număr de ore pentru cererea de up 

HELPER 30

ADMIN 80

NODERATOR 150

TRUSTED 250

CO OWN 450

OWNER 700, parca astea sunt cifrele.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nup, eu m-am referit sa facem o campanie pe server, timp de o saptamana, maxim 2 si sa dam helper la cei fara 30 de ore pe server, dar sa aiba peste 1000 de ore pe cs si minim 16 ani, la asta m-am referit, ca sa fim mai multi admini.

Acum 3 minute, ✪WEMEREU✪ a spus:

Pro la toate mai puțin aia cu botul, cred ca e un plug-in destul de complicat. Steamul are asa ceva am văzut. Am zis de nu știu câte ori sa se schimbe regulamentul cu helper la minim 1000 de ore, și pe lângă asta ar trebui respectat regulamentul, cum ar fi:

-cerere de up la 30 de zile (pe lângă cele 30 de ore), nu ai helper de 2 săptămâni și vrei up.

-înainte erau un număr de ore pentru cererea de up 

HELPER 30

ADMIN 80

NODERATOR 150

TRUSTED 250

CO OWN 450

OWNER 700, parca astea sunt cifrele.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, blec ❤ a spus:

Nup, eu m-am referit sa facem o campanie pe server, timp de o saptamana, maxim 2 si sa dam helper la cei fara 30 de ore pe server, dar sa aiba peste 1000 de ore pe cs si minim 16 ani, la asta m-am referit, ca sa fim mai multi admini.

 

Știu la ce te-ai referit. Eu ziceam de acum încolo, în afara de campania asta 

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, blec ❤ a spus:

Nup, eu m-am referit sa facem o campanie pe server, timp de o saptamana, maxim 2 si sa dam helper la cei fara 30 de ore pe server, dar sa aiba peste 1000 de ore pe cs si minim 16 ani, la asta m-am referit, ca sa fim mai multi admini.

 

Clar contra cine vrea admin sa faca cerere,noi nu cunoasteam toti playeri deci nu

Stricam stafful daca facem asta

Contra!

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu s pro la tot ce o zis lord ❤️

                                                                     hbK.-

                                                              OWNER+VIP-GO.USP,RO

                                                         connect go.usp.ro   

                                                      discord-  HBK#8339

                                           instagram eusuntdaanii

                                            

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

23 hours ago, BogdanLord said:
  •    Am auzit despre flood si toate chestiile cu lag, am incercat si eu sa rezolv cate ceva cand se intampla asta, deci propun ca orice care cauzeaza lag (efecte, VIP, sunete, etc.) sa fie dezactivate in timpul problemei asteia.
  •   Aici (!shop -> hitsounds -> 1.2.3.) sa se scoata hitsound-ul acela ca atunci cand dai cu grenada sa stii ca e cineva dupa perete, mai exact sa nu mai fie niciun hitsound la grenada.
  •   La 20 de playeri se misca putin mai greu server-ul cat si pc-ul meu mai nou, zic ca sa fie scoase 'Neon' de la VIP de la 20-25 playeri in sus, deoarece cauzeaza mult lag pt. ca nu este optimizat si multi vin sa dea '!viptest'.
  •   Abuz mare de 'Sank Sounds' din partea celor care nu au cumparat VIP-ul sau si cei care il au cumparat. Zic sa treaca sunetele la VIP 3 si sa poata fi accesate doar de cei care au VIP 3 si nu VIP-TEST.
  •   (O idee mai bizara) sa fie un BOT care asculta voice-chat-urile simultan deoarece sunt prea multe injuraturi pe voicechat, iar adminii nu se prea ocupa de ei (BOT-ul sa anunte adminilor printr-o comanda ca 'x' said 'f**k' sau si pe romana ar fi o idee, dar probabil mai greu de script).

1. Problemele cu lag-ul au fost rezolvate de vineri seara. Dar e o idee buna sa avem optiunea de a dezactiva vizual efectele pentru mai multe FPS-uri (pentru cei cu PC mai slab). FPS-uri oricum vor fi mai putine, pentru ca serverul e 128 Tick si consuma mai multe resurse, atat server-side, cat si client-side.

 

2. O sa vedem daca e posibil, insa si inainte cand vedeai damage-ul pe ecran si puteai vedea daca e cineva in spatele unui perete, nu se plangea nimeni. 

 

3. Asa cum am zis mai sus, o sa vedem daca putem adauga optiune pentru dezactivarea efectelor coechipierilor.

 

4. Se pot dezactiva, daca se abuzeaza/sunt deranjante.

 

5. O porcarie, nu va exista si nu se va putea implementa asa ceva. Abia implementeaza Google interpretarea cuvintelor rostite, tu vrei sa detecteze corect jignirile si tot felul... Nu isi fac treaba adminii? Faci reclamatie. Demo deja exista. 

 

23 hours ago, BogdanLord said:

1.  Am citit si m-am informat de pe net pentru niste anti-cheaturi propuse pentru sistemul de detectare la VAC si am impresia ca o putem lua inainte pe server-ul nostru implementand in anti-cheat daca nu detecteaza schimbari celor care nu au prime urmatoarele

 

Pentru implementarea oricarei solutii pentru un anti-cheat mai bun, va fi nevoie de program extern (asa cum are FaceIT si ESEA), pe care jucatorii nu vor dorii sa-l foloseasca.

Nu vad rostul implicarii si dezvoltarii unui astfel de program, in conditiile in care costurile de dezvoltare/mentenanta ale programului sunt foarte mari, in conditiile in care, aceasta este doar o comunitate non-profit. In cazul celor precizati anterior, este fezabil pentru ca ei pot acoperii acele costuri din profitul pe care il au.

 

Chiar si asa, nu e bun la prins orice, astfel au rapoarte de cod/grief/etc. vizualizate de oameni (FaceIT Justice), nu stiu cum ai ajuns la concluzia ca ar putea exista un bot.

 

Sunt solutii de tip plugin pe sourcemod care verifica tot felul de parametrii ale jucatorilor, insa sunt doar 50-60% bune, iar acestea consuma, pentru ca acele calcule se fac de 128 de ori pe secunda per fiecare jucator, pe langa celelalte ce se intampla.

 

 

23 hours ago, BogdanLord said:

Un bot care sa supravegheze si sa intre atunci cand nu e niciun admin conectat pe server ca atunci cand cineva foloseste 1 cuvant vulgar automat sa i se acorde gag pentru 5 minute.

Continua sa visezi.

 

21 hours ago, blec ❤ said:

Vreau si eu sa propun sa fie o campanie admini care nu necisita ore:

-Sa aiba minim 16 ani

-Sa aiba peste 1000 de ore in cs

-Sa aiba contul de steam public(optional daca vreti sa puneti)

Sunt jucatori care se pricep sa admineze si cu 300 de ore pe cs. 

Poate o sa facem o campanie, dar cu testarea aptitudinilor adminilor.

20 hours ago, ✪WEMEREU✪ said:

cerere de up la 30 de zile (pe lângă cele 30 de ore), nu ai helper de 2 săptămâni și vrei up.

Si 2 saptamani e mult. Respins.

 

20 hours ago, ✪WEMEREU✪ said:

Am zis de nu știu câte ori sa se schimbe regulamentul cu helper la minim 1000 de ore

Numarul de ore in joc nu reflecta cat de bun e jucatorul. Un jucator poate fi admin bun si la 300 de ore si la 500. Altul nu e bun, desii are 1000. Plus, poate are si alte conturi sau a jucat pe alte conturi.

20 hours ago, ✪WEMEREU✪ said:

înainte erau un număr de ore pentru cererea de up 

Si acum sunt.

 

2 hours ago, hbK.- said:

eu s pro la tot ce o zis lord

Tu esti mai fumat ca el. 😂

  • Haha 4

wVVeI.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui. Also by continuing using this website you agree with the Terms of Use and Privacy Policy.