Sari la conținut

Moartea lui Paolo Rossi l-a bulversat pe Michel Platini. Detalii neștiute din viața golgheterului CM 1982


TheRedX

Postări Recomandate

Fostul mare fotbalist francez Michel Platini şi fost preşedinte al Uniunii Europene de Fotbal (UEFA) i-a adus un omagiu italianului Paolo Rossi, cu care a fost coechipier la Juventus Torino, decedat miercuri, la vârsta de 64 de ani, afirmând că "Paolo a fost un mare jucător", informează AFP.

Mjc3ZDBiYWU3MjY0ZGNjZjk4YjE2ZWYzMGY2MGNj

"Michel Hidalgo, Robert Herbin, Maradona, acum Paolo Rossi, ajunge, 2020... Paolo a fost un mare jucător, un mare marcator, iar toată lumea îşi aminteşte de el la Cupa Mondială din 1982. Am jucat trei sezoane împreună la Juventus, din 1982 până în 1985, când am câştigat totul. În 1982, el a fost eroul Cupei Mondiale, dar apoi a urmat un recul în cariera sa", a spus Platini. Paolo Rossi a murit la vârsta de 64 de ani.  Platini: "Lucra la un film despre viaţa sa" "El a fost singurul mare nume din fotbal care a fost atât de detaşat de fotbal. Fără îndoială pentru că suspendarea sa i-a făcut mult rău şi pentru că suferea fizic, întrucât nu mai avea menisc. El a petrecut multe ore pe masa de masaj, cu gheaţă la genunchi pentru a-l dezumfla", a adăugat fostul internaţional francez. "El a fost un jucător plin de viaţă, rapid, şi care înţelegea jocul. L-am revăzut în urmă cu doi ani, am luat masa împreună, şi lucra la un film despre viaţa sa. Era cu adevărat un tip cumsecade, Paolo", a conchis Platini. Fostul mare atacant italian Paolo Rossi, vedeta Cupei Mondiale de fotbal din 1982, câştigată de Italia, a decedat la vârsta de 64 de ani. Paolo Rossi, care iniţial nu trebuia să joace la Cupa Mondială din 1982, a fost în cele din urmă eroul Mondialului spaniol, fiind golgheterul competiţiei, campion mondial şi cel mai bun jucător al turneului. Suspendat pentru trei ani în martie 1980 în urma implicării sale în scandalul ''Totonero'', o afacere cu meciuri trucate şi pariuri ilegale în Italia, el a fost totuşi convocat pentru Cupa Mondială din Spania, după reducerea pedepsei, în ciuda sc**CENZURAT**ismului presei şi suporterilor. Decesul lui Paolo Rossi survine la două săptămâni după cel al legendarului fotbalist argentinian Diego Maradona, şi el un idol în Peninsulă. Postul italian de televiziune RAI Sport, la care Rossi lucra în calitate de consultant, a precizat că fotbalistul s-a stins din cauza unei ''boli incurabile''

 

 

 

sursa: digisport

 

                                                           

                                                           ꜱᴛᴇᴀᴍ | ɪɴꜱᴛᴀɢʀᴀᴍ | ᴅɪꜱᴄᴏʀᴅ | ʏᴏᴜᴛᴜʙᴇ | ᴛɪᴋᴛᴏᴋ                                                                               ‎

‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎v1.png

                                               giphy.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

      

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui. Also by continuing using this website you agree with the Terms of Use and Privacy Policy.